Recykling i utylizacja
Mało kto wzbudza ciekawość się tym, co wydarzy się np. ze śmieciami po opróżnieniu naszych przydomowych koszy, kubłów, lub osiedlowych kontenerów. Stan świadomości ekologicznej jest u ludzi wyjątkowo niski.
Niewielu spomiędzy ludzi wie, czym są zużytych sprzętów elektrycznych oraz elektronicznych (to znaczy nie działający sprzęt elektryczny oraz elektroniczny), w jaki sposób z tymi wyżej wymienionymi obchodzić. Nie zdajemy sobie sprawy ze skutków szkodliwego postępowania.
Wszystko to powoduje, iż Rzeczpospolita Polska ma oraz być może długo będzie mieć trudności ze spełnieniem unijnych norm w sprawie zagospodarowania odpadów jak oraz zmniejszenia tych przed chwilą wspomnianych ilości. W następstwie tego będziemy słono płacić za wywóz śmieci jak oraz energię elektryczną. Może także podrożeć sprzęt elektryczny oraz elektroniczny (z powodu podwyższania kosztów technologicznych, jakimi wytwórcy nieomalże bez wątpienia obarczą odbiorców, tj. klientów kupujących nowe telewizory, żelazka, pralki, czajniki, mikrofalówki, opiekacze, telefony komórkowe, kamery, laptopy, aparaty fotograficzne, zabawki, gry wideo oraz inne).
O ile zamierzamy wywinąć się tego scenariusza musi ulepszyć się utylizacja zniszczonego sprzętu. Nie może ona jednak polegać na wyrzucaniu starych maszyn na wysypisko, wyłącznie selektywnej zbiórce prowadzonej przez odpowiednie przedsiębiorstwa i demontażu części nadających się do odzysku, za co odpowiadają zakłady przetwarzania, jak i wykorzystaniu surowców wtórnych przez recyklerów (np. huty).
Tak pojęta utylizacja zepsutego oprzyrządzenia uczyni, iż zmniejszy się ilość wytwarzanych poprzez ludzi odpadków, poprawi stan otoczenia naturalnego, spadną koszty technologiczne , a ponadto zmniejszy się (lub przynajmniej przestanie rosnąć) zużycie surowców naturalnych.